• İstanbul / Türkiye
  • Ankara / Türkiye
  • Berlin / Almanya
  • İstanbul / Türkiye
  • Ankara / Türkiye
  • Washington DC / ABD
  • Ankara / Türkiye
  • Berlin / Almanya
  • New York / ABD
  • Dresden / Almanya
  • Brandenburger Tor - Berlin / Almanya
All rights reserved. / Designed by Fetcom

Hazırlayan : Fethi SAYGIN
Tarih          : 07.01.2015

 

Yeni Bir Finans Bulma Yöntemi: Kitle Fonlaması Sistemi - Crowdfunding!

İngilizce adıyla crowdfunding olarak bilinen bu yeni fonlama sistemi Türkçe’ye "Kitle Fonlaması”, "kalabalığın desteği" veya "kitle kaynak" olarak tercüme edilmektedir.


Crowdfunding, girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için gereken fonu sağlayan yeni bir fonlama yöntemidir.


CrowdFunding, gerçekleştirilmesi planlanan bir proje için gereken maddi desteği, projeye ilgi duyan insanları ortak bir ağ üzerinden bir araya getirerek elde etmek üzerine kurulmuş bir sistemdir. Sistemin adı genellikle kar amacı gütmeyen kuruluşların sosyal yardımlaşma projelerini fonlamak üzere bilinse de pek çok farklı alanda farklı projelerde kullanılması mümkündür. Örneğin, bu yöntem Marillion fanları tarafından 1997 yılında organize edilen ve Marillion rock grubunun turnesinin gerçekleştirilmesi amacıyla düzenlenen web kampanyasında kullanılmış, toplanan bağışlarla turne gerçekleştirilerek başarılı olmuştur. CrowdFunding yöntemi Silikon Vadisi’ndeki girişim şirketleri ve küçük ölçekli firmaların desteklenmesi için kullanılmasında da kullanılmıştır.

 

Bu yöntemde girişimcinin fikrini kitlelere en iyi ve etkili şekilde sunması önem arz etmektedir. Eğer bir yatırımcı fikrinizi sever ve size yatırım yapmaya karar verirse bu durumun şirketiniz/projeniz için bir domino etkisi yapması muhtemeldir. Diğer yatırımcılar girişiminize daha kolay güvenir ve yatırım yapar. Aynı durum aksi için de geçerli.

 

Benzer yöntemler Kickstarter ve İndiegogo gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Kickstarter gibi platformlar aracılığı ile şirketinize binlerce dolardan milyon dolarlara kadar fon bulabiliyorsunuz. Fakat bu platformlarda size “bağış” yapan insanlara karşılığında bir “ödül” vermeniz gerekiyor. Bu yüzden olay “yatırımcı-girişimci” ilişkisi gibi değil, daha çok size kan bağışı yapacak donörleri bulmaya benziyor. Şirketinizi fonlayanlara söz verdiğiniz ödülleri göndermeniz onlar için yeterli oluyor, projenizin başarısı onları pek ilgilendirmiyor. CrowdFunding ise tamamen farklı bir yönteme göre dizayn ediliyor. Siz pazara hisselerinizi sunuyorsunuz ve insanlar projenize bakarak size gerçekten yatırım yapmak istiyor ya da istemiyor. Artık bireyler bağış yapan konumundan çıkıp bir şirketin hissesini satın alan ve hisselerinin en kısa sürede değer kazanmasını talep eden yatırımcılar haline geliyor. Böylece CrowdFunding bir bağış sistemi olmaktan çıkıp ticari bir kanal halini alıyor.

 

Crowdfunding, girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için gereken fonu sağlayan yeni bir fonlama yöntemidir. En basit anlatımıyla bu yöntem, bir girişimcinin hiç tanımadığı bir kalabalıktan kendi projesi için para toplaması, gönderilen paranın bağış, hibe ya da iane olarak değil, projenin gerçekleşmesi için bir finans desteği olarak kullanılması, projenin başarıya ulaşmasını müteakip fon sağlayanların sağladıkları fon miktarı ile orantılı olarak geri dönüş almaları esasına dayanmaktadır. Bir diğer ifade ile bu sisteme maddi katkıda bulunan her katılımcı şirketin bir hissedarı olarak görülmektedir.

 

İnternette kolayca bulunan ve başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede büyük bir hızla yayılan crowdfunding sitelerinde girişimci projesini tanıtıyor. Bu siteleri ziyaret eden herhangi bir kişinin projeyi beğenmesi ve hayata geçmesini istemesi durumunda bu site üzerinden projeye katkıda bulunuyor. Böylece projenin potansiyel yatırımcıları ortaya çıkmış oluyor. Girişimcilerin projeleri inovatif bir ürün ve/veya hizmet üretimi ve pazarlaması olabildiği, gibi sosyal amaçlı da olabilir. Örneğin, bu sisteme dahil edilen proje yüksek bir teknoloji ile üretilebilecek bir ürün ya da hizmet sunabilir veya sosyal ve ekonomik içerik taşıyabilir.

 

Hits: 3570